Захисне заземлення і занулення

Впевнений, що кожен з вас чув таку фразу як “захисне заземлення“. Але не кожен розуміє суть цієї фрази. Особливо люди починають блудити, коли на сцену виходить термін “занулення”.

Давайте одразу зроблю уточнення. Захисне заземлення – це з’єднання з землею (позначають “PE”) через заземлюючий пристрій (контур) металевих частин різних електричних пристроїв, котрі можуть опинитися під напругою. А занулення – це така ж дія але тут металеві частини пристроїв з’єднують з захисним нульовим провідником – його позначають “N”.

Рис. 1. Схема заземлення.

Рис. 2. Схема занулення.

Захисне заземлення, як каже електрична література, зменшує напругу дотику між корпусом і землею до мінімальних значень, а занулення усуває можливість ураження струмом при дотику до корпусу приладів, на котрих пробило фазу на той же корпус.

Відкинувши всі ці мудрі слова, скажу просто – занулення, заземлення бере на себе короткі замикання і при цьому спрацьовує захисна автоматика і не дає вас вдарити струмом.

Я особисто б не довіряв зануленню, оскільки в сучасних реаліях не все виконується за правилами і не завжди на підстанціях чи будинкових вводах захисний нуль є заземленим (уявляєте, є такий ньюанс, що нульовий провідник також заземляється), тож при пробитті на корпус він Вас нічим не врятує. Та і при такому виді захисту, якщо неправильно підібрані захисні пристрої, то вони можуть і не спрацювати, а вже тоді напруга появиться на корпусах всіх пристроїв вашої мережі. А це вже означає смертельну небезпеку.

Найпростіше і найбезпечніше – це улаштувати власний заземлюючий контур, до нього приєднати все своє обладнання. В цьому випадку ви гарантовано будете знати, що маєте захищену електричну мережу. Але ніколи не слід забувати про профілактику і догляд за мережею. Ось, такий заземлювач, коли ви улаштовуєте його спеціально для захисту, називається штучним. Проте бувають і природні заземлювачі – це коли використовують металеві конструкції будинків, трубопроводи (категорично забороняється використовувати труби водопроводу чи опалення в будинку, а також газопровід і бензопроводи) котрі прокладені в землі. Але природні заземлювачі мають занадто великий опір, а штучні Ви можете зробити такого опору, який потрібно згідно правил.

Щодо опору, коротко можу сказати наступну інформацію. Переважно вважають, що опір людини є 1000 Ом, а опір контуру заземлення – 4 Ом. Детальніше про про ці величини, про те як вони можуть змінюватися і від чого залежать, розповім в одному з наступних записів. Сьогодні лише зверну увагу на різницю опорів, а згідно законів фізики, струм піде шляхом меншого опру, а отже втікне від нас в заземлення, а не пройде крізь нас. Це показу є основну доцільність улаштування контурів заземлення.

Загалом, сьогодні вдалось розповісти лише поверхнево про різницю між заземленням і зануленням, а також про те, навіщо їх використовувати. Але пам’ятайте, що електрика – це не забавка і всі дії, що пов’язані з нею, мають виконувати лише професійні електрики. Перед прийняттям рішень – консультуйтесь в професійних електриків та скористайтесь їхніми послугами, перед цим перевірте чи мають вони посвідчення з електробезпеки, пройшли навчання і склали іспити.

Джерело http://electric.org.ua/txt/zahysne-zazemlennya-i-zanulennya.html

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Еще нет оценки, будьте первым)
Loading...
стрілка

Понравилась статья? Подпишись на обновления блога, и получай самую свежую информацию на свой e-mail!

Свежая информация в сфере SEO:

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *